Kurtulus Spor Klubü Kurtulus Spor Klubü Kurtulus Spor Klubü Kurtulus Spor Klubü Kurtulus Spor Klubü Kurtulus Spor Klubü

 

Türkiye'nin en eski spor klubünün Beşiktaş Jimlastik Klubü olduğunu düşünenler yanılıyorlar. 110. yılını kutlayan klubümüz 1896 yılından beri disiplin, kültür, sportmenlik ve amatör ruhunu taşımaya devam ediyor.

Sporların anası atletizmde düzenli yarışlar ilk kez 1825 yılında Londra da yapıldı. Türkiye de gerçek anlamda atletizm ise 1896 yılında Kurtuluş Spor Klubü'nde başladı. Bu klubün atletlerinden Konstantin Devecis, Çelebioğlu ve Alibrantis kardeşler 1906 Atina Ara Olimpiyatlarına katıldılar.

Önceki adı Tatavla Heraklis olan en eski spor klubümüz (bugünkü adıyla Kurtuluş Spor Klubü) Atina ara Olimpiyatlarında Osmanlı Devleti adına yarışarak "10 metre iple tırmanma" dalında 11,4 saniyelik derecesiyle şampiyon olmuştur.

Kurtuluş Spor Klubü ayrıca birçok dalda yarışmalara İstanbul adına katılmıştır. Başta güreş (1933-1950) olmak üzere basketbol (1936-1955) ve voleybol (1935-1950) branşlarında birçok birincilikler elde edilmiştir.Ayrıca Atletizm ve masa tenisi branşlarında da İstanbul'u birçok kez temsil etmiştir. Futbolda ise amatör ruhu sürdürmeye devam etmektedir.

Klubün en unutulmaz isimlerinden birisi ise Türkiye ve Almanya da basketbolu tanıtan adam yani Yakovos Bilek tir. Milli Türk Hakemi olan Bilek'in hikayesinde hakemliğin yanı sıra Kurtuluş Spor Klubü'nde antrenörlük ve 1946-1947 senelerinde Türk Milli Takımı oyuncuğu da vardır.

Klubün son zamanlarda ençok üzerine düştüğü branş ise basketboldur. İTÜ de de basketbol hocalığı yapan Salih Koral tarafından yönlendirilen basketbol şubesi son iki yıldır üstüste 1. Küme ve Marmara Bölgesi maçlarında namağlup şampiyon olmayı başarmıştır. A, Genç, Yıldız, Küçük ve Minik takımlar katagorilerinde basketbol şubemiz faaliyetlerine yoğun bir şekil de devam etmektedir.

Kurtuluş Spor Klubü açtığı basketbol okulları ile de basketbole yeni yıldızlar yetiştirmeye gayret sarfediyor.

Konca GRUBU Copyright - 2002